marka logo tasarım

logo tasarımı yapma

Logo nedir? Lügat manaı olarak esas alınlığı dilimizde amblem olan, bir maslahatin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, manaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak maslahatletmenin yahut organizasyonun dikme olarak yaptığı maslahati sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi manaı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çaldatmaışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı yürekerik ve anlamlara mevla kabil.

Sorusu sorulduğunda kelime manaının dışında, biriyi logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan özlük yahut kuruma neyin ve kesinlikle aktarıldığı berenarı önemlidir. öbür taraftan logo dizayn çaldatmaışmasını yapacak özlük yahut kurumun sizi kesinlikle anladığı ve logo çaldatmaışmanızı kesinlikle değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çaldatmaışma sizin, maslahatletmenizin ve bundan ahir çaldatmaışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çaldatmaışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmaslahattirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka yürekin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çaldatmaışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş vadiı ile faaliyette bulunan şirketler yürekin henüz çok yeğleme edilebilir. Yek bir sektörde çalışma gösteren maslahatletmelerin çoğunlukla logoları bölümü temaşa eder. Ancak çabucak şu denli bölüm ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda teşhir etmek imkansızdır.

Logo ne maslahate yarar?
İşletmeler yürekin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her kesinlikle markası olmayan bir işletme olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz hin aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Yıprak halini düşünmeye çaldatmaışın. Markaların logoları olmadan gerçekten marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple maslahatletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza sağlam adımlarla devam edebilmek adına “logo dizayn” çaldatmaışması ile kellelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) söyleyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazen kişilerin bir zevahirte tanınmasını sağlayıcı maslahataretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, kolay anlaşılır, sınırırlanması kolay, kabil başüstüneğunca azca sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve kısım tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Ayrıksı firma evet da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa menşe vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya balaban hüsran verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili üretimun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin hapishaneğine yarar olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini kesinlikle tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cihetıteselsül ister rengi ister şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü hin de rahatılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün evet da firma yürekin logo tasarlanacağı hin o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı hin simgenin taşıyacağı mana hizmetında bu malumat çok önemlidir.

logo tasarımı yapma